شرکت یسنا سیستم پاسارگاد (یسنا) در 7 تیرماه سال 1393 به طور رسمی تاسیس شده است هر چند به صورت غیر رسمی از مهرماه سال 1386 فعالیت خود را آغاز نموده است. مأموریتِ اولیه شرکت یسنا در ابتدا، طراحی و تهیه راه­کارهای فارسی و بومی مرتبط با سیستم های توزین خرده فروشی  بود که با عنایت خداوند و پس از تلاش های بی­وقفه محقق گردید. پس از این موفقیت، شرکت یسنا، فعالیت­های خود را در صنعت خرده فروشی با رویکرد ارائه راهکار های جامع IT با تمرکز بر ارائه راه­کارهای جامعِ فروشگاهی، راه­کارهای جامعِ انبارداری و مدیریت و پردازشِ تراکنش­های مالی خرده فروشی گسترش داد که هم اکنون بخش عمده­ای از بزرگترین قنادی های و فروشگاه های عرضه کننده گوشت پایتخت و برخی از مراکز استانها در حال استفاده و بهره­برداری از آنها هستند.

شرکت یسنا در سال­های بعد، با توسعه بازار در بخش های دیگری نیز محصولات بالقوه ای ارائه نمود که در بندهای آتی به جزء تک تک حوزه های تخصصی مورد تمرکز این گروه مطرح شده است.

در حال حاضر یسنا به عنوان یکی از سه انتخاب اول صنف شیرینی فروشان و تنها نرم افزار مورد تأیید اتحادیه قنادان بجهت محاسبه خالص وزن شیرینی می باشد و فعالیت­های خود را در حوزه­های فناوری اطلاعات و ارتباطات با تمرکز بر خرده فروشی کاملاً گسترش داده است.